,

5 Adımda Buzdolabı Temizleme

Buzdolaplarının hijyenik olması son derece önemlidir. Bunun nedeni bakterilerin insan sağlığını etkilemesidir.

 

Ön Temizlik Aşaması

Buzdolabı temizliği için öncelikle  hazırlık gibi de düşünülebilecek aşama vardır. Ön temizlik aşamasında öncelikle dolap fişi çekilir, yiyecekler çıkarılır ve ısı kaynaklarından uzak bir yerde soğuğu olabildiğince muhafaza etmesi de sağlanarak işlemler tamamlanır. Daha sonra içerisinde yer alan tarihi geçmiş, bozulmak üzere olan yiyecekler çöpe atılır. İlaç varsa bunların kullanım tarihlerine bakılır ve atılması gerekenler atılır. Tüm rafların boşalmasından sonra raf çıkarmaya geçilir.

Çıkarılan Parçalar Temizlenir

Buzdolabından ilk aşamada çıkarılan parçalar ikinci aşamada temizlenir. Plastik ağırlıklı bu parçaların elde temizlenmesi gerekir. Bunların bol su ile durulanmasına önem vermek gerekir. Her bölümün tamamen kirden arındırıldığına emin olarak bir yerde süzülmesi beklenmelidir.

İç Kısımlar Ve Dondurucu Temizleme

Buzdolabı temizleme aşamaları içerisinde en kritik diğer bölüm dolabın iç kısmı ve  derin dondurucu bölümlerinin içinin temizlenmesidir. Bir yandan raflar kurumaya devam ederken diğer yandan mümkünse sirke gibi doğal malzemelerle temizleme sağlanmalıdır. Derin dondurucunun önceden boşaltılması ve  tarihi geçen ürünlerden arındırılması önemlidir. dolap temizlemek için kovanın yarısına kadar su eklemek, sonra 4 kaşık sirke,  2 yemek kaşığı da karbonat atmak gerekir. Bu karışımın süngere bulandırılarak kullanımı gerekir. Yine dondurucu kısmı temizlemek için de fısfıslı şişe kullanılabilir. 1 kaşık sirke, 1 kaşık karbonat karıştırılıp derin dondurucu  temizlenir.  Dış kapak bölümü de bulaşık deterjanı ile silinip durulanabilir. Hiç kalıntı olmamalıdır.

Son Dokunuşlar

Dolabın iç ve dış kısımlarını temizledikten sonra kalıntı olasılıklarını gidermek için nemli temiz bir bez alınır ve her yer yeniden silinir. Raflar, iç bölüm, kapak, derin dondurucu silinip kontrol yapılır.

Yiyeceklerin Yerleştirilmesi

Buzdolabını temizleme aşamalarında son olarak yiyeceklerin yerlerine yeniden yerleştirilmesi vardır. elektriği takmadan yerleştirmek ve sonra çalıştırmak gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir