Bozulan Eşyayı Değiştirmeli mi Tamir mi Etmeli 

Tüketimin çok fazla olduğu günümüz şartlarında bozulan eşyaları tamir etmek zorlayıcı olabiliyor. bazen masraf yenisinden daha çok olunca da değişime gidilebiliyor.

Doğru Karar Nasıl Verilir

Bozulan eşyaları tamir etmek ya da değiştirmek konusunda kararsızsanız öncelikle doğru bir bakış açısı kazanmak önemlidir. yani paranın zor kazanılan bir şey olduğunu ve harcamanın da çok kolay olduğunu unutmamak gerekiyor.  Ayrıca tüketimin sınırlı  olmasının genel açıdan daha avantajlı bir sürece işaret ettiğini de belirtmek gerekmekte. Yani her ne kadar tüm firmalar her zaman yeni eşyaya ihtiyaç olduğunu işaret etse de gerçek elbette bu şekilde değil. Çünkü sadece tüketmek ihtiyaçlarla ilgili değil reklamla ilgili empoze edilen bir düşüncedir. Bu nedenle zorunda kalma noktasını temel alabilirsiniz.

Hangisini Yapmak Daha Avantajlı

Elektronik bir ürünle örnek verilirse bu eşyanın bozulması halinde tamir etmenin ne kadar mal olacağını ve yeni benzer bir ürünün ne kadara alınacağını karşılaştırmak gerekir. Eğer tamiri zaten değişimle aynı fiyata geliyorsa bu durumda değiştirmek daha mantıklı olacaktır.  Yani aynı para ödemesi ile yeni bir ürüne sahip olmak daha mantıklıdır.

Yeniliğe İhtiyacınız Var Mı

Bazı ürünler çok uzun süredir kullanılır ve artık değiştirme zamanı gelmiştir. Yani kalıcı şekilde bir hasar olması an meselesidir. Bu nedenle çok uzun zamandır kullanılan ürünlerde arızalar olduğunda artık yenisini almayı düşünebilirsiniz. Ancak bazı eski aletlerin tamire değeceğini de unutmamak gerekir. Yenilere göre daha sağlam yapıdaki eski ve kaliteli aletlerin yeniden gözden geçirilmesi gerekebilir.

Eski Eşya Değeri Artar Mı

Arızalı bir eşyayı değiştirmek mi tamir mi ettirmek mi sorusu çin eşya özelliği ve gelecekte değerinin ne olacağı sorularına yanıt vermek gerekmektedir. Bazı cihazlar değeri artan şekilde kullanılabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir