,

Buzdolabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Buzdolabı seçimi doğru şekilde yapılırsa uzun süre ve verimli şekilde kullanacağınız bir dolaba sahip olabilirsiniz. Peki buzdolabı seçimi nasıl yapılmalıdır?

Gerekli Hacmi Belirleyin

Buzdolabının hacmi, içinin kapasitesi için oldukça önemlidir. Eğer dört kişiden fazla, kalabalık bir aileye sahipseniz 650 ile 790 litre kapasiteli bir buzdolabı sizi rahat ettirecektir. Günlük tüm gıda ihtiyacınızı muhafaza eden buzdolapları en önemli beyaz eşyadır. Hiçbir şeyin bozulmaması için de tüm gıdaların dolaba sığması gerekir.

Mutfağınıza Uygun Olmalı

Mutfaklarda olmazsa olmaz olan buzdolabı için genellikle bir yer ayrılmaktadır. Mutfak dolapları yapılırken buzdolabı için de yer ayrılır. Bu yerin eni ve boyu ölçülerek buzdolabınızı buraya göre seçebilirsiniz. Böylece dolabınız mutfağınızla uyum sağlayacaktır.

Buzdolabı Kapağına Dikkat

Buzdolabı kapakları her iki tarafa da açılabilmektedir. Mutfağınızda dolap için ayrılan yeri kontrol ederek kapağın hangi yöne açılması gerektiğine karar verin. Dilerseniz çift kapılı ya da dört kapılı buzdolabı da seçebilirsiniz.

Enerji Tasarrufu

7/24 çalışan, siz evde olmasanız dahi hiç durmadan açık olan buzdolabı evde en çok enerjiyi tüketen eşyadır. Enerji tasarrufu sağlamak için A, A+ ya da A++ buzdolabı seçmelisiniz. Böylece daha enerji harcayacaktır.

No-frost buzdolabı seçmeniz halinde enerji tasarrufu da sağlarsınız. Bu yüzden buzdolabı seçerken no- frost seçerek hem kullanışlı hem de tasarruflu bir ürüne sahip olabilirsiniz.

Dondurucu ve Soğutucu Ayarlarına Dikkat

Buzdolabı nasıl seçilir sorusunu cevaplarken, dikkat etmek gereken bir husustan daha bahsedelim. Buzdolaplarının soğutma etkileri farklı olabilmektedir. Özellikle buzluklarda bu durum çok önemlidir. Buzluklarda karlama ve buzlama yapmaması çok önemlidir. Aksi takdirde buzluğun kullanımı çok zorlaşacaktır. Bu yüzden buzdolabı ya da dondurucu seçerken özelliklerini mutlaka öğrenmelisiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir