,

Buzdolabındaki Bakterileri Uzaklaştırma Yolları  

Buzdolaplarının hijyenik olması kritik bir konudur. İçerisinde yer alan yiyecek ve içeceklerin beklemeye bağlı bakteri üretmesi nedeniyle rutin temizlikler yapılmalıdır.

Buzdolabı İçi Ne Kadar Hijyenik

Buzdolapları ev ve çoğu iş yerinin ana beyaz eşyalarından biridir ve buzdolabı temizliği önem taşıyan bir konudur. Bu elektronik aletler temelde yiyecek içeceklerin bozulmasını önlemek, bekleme süresini artırmak ve soğuma sağlaması gibi işlevlere sahiptir. Ancak soğuk olması nedeniyle bazen iç kısımlarındaki ve kapaktaki bakteriler gözden kaçabilmektedir. Oysa hem kapak bölümü açma kapama sırasında birçok kişinin elinin değmesi nedeniyle hem de iç kısımlarda  yiyecek beklemesi, çürüyen yiyeceklerin ürettiği bakteri kalıntılarının olması yüzünden bakteri yuvası haline dönüşebilir. Bu nedenle doğru bir yöntemle dolap iç ve dış kısımlarının hijyenik hale getirilmesi gerekmektedir.Kullanıcıların bu şikayetlerini düşünen bazı üreticiler sorunu ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapsa da çok sınırlı bir durum söz konusudur.

Bakterileri Uzaklaştırma Yolları Neler

Buzdolabından bakterileri uzaklaştırmak sağlık açısından ve besinlerin uzün süre dayanarak ekonomik zarar vermemesi bakımından önem teşkil eder. Her zaman hijyeni sağlamak tam ve kesin şekilde mümkün olmasa da bazı önlemler alarak daha az hijyen sorunu  oluşturabilir.

  • Buzdolabında yer alan yiyecek ve içeceklerin ağzı kapalı şekilde saklanması gerekir. Dışarıdan gelen hava bakterilerin üremesi için ideal bir ortam sağlar. Ancak kapaklı kaplar, ağzı kapalı cam şişeler ya da dieğr ambalajların ağzının kapatılması ciddi anlamda temiz bir ortam sağlayabilir.
  • Buzdolabındaki bakterileri temizlemek için sıcaklık ayarlamasına dikkat etmek gerekir. Servisin yapmış olduğu ısı ayarı mevsim şartlarına göre değiştirilmeli ve kış aylarında daha sıcak, yaz dönemleri de daha soğuk şekilde kullanılmalıdır. Bu şekilde bakteri üretimi de engellenmiş olur. Yaz dönemleri bakterilerin sıcakla beraber üremeyi de sevdikleri dönemlerdir.
  • Buzdolaplarının düzenli olarak sirke gibi doğal temizleyicilerle temizlenmesi gerekir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir