,

Buzdolabındaki Kötü Kokulardan Kurtulma Yöntemleri

Buzdolabındaki Kötü Kokulardan Kurtulma Yöntemleri

Buzdolabında sürekli yaşanan gıda sirkülasyonu nedeniyle buzdolabında kötü koku oluşması çok normaldir. Bir de dolapta unutulup bozulan gıdalar ekstra kokuya neden olur. Bu yüzden sık sık dolabı kontrol etmek gerekir ve bozulmaya mahal vermeden önlem alınmalıdır.

Dolabınız Dökülen Şeylere Dikkat

Buzdolabında oluşan kokuların sebebi genellikle dolaba dökülen sıvılardır. Bu sıvılar dolapta kuruyup kaldıkça koku da kalıcı olacaktır. Kokulardan kurtulmanın en iyi yolu dolabı sürekli temiz tutmaktır. Bunun için dolaba dökülen şeyleri hemen silmeniz gerekir. Böylece dolapta koku oluşmasına dahi fırsat vermezsiniz.

Dolabınızı sık sık temizlemeniz halinde koku oluşmayacaktır. Dolabınızı ılık suyla ve deterjanla silmek daha hoş ve ferah olmasını sağlayacaktır. Hoş kokulu deterjanlar seçerek ya da buzdolabı için koku giderici ürünler kullanarak dolabınızı ferahlatabilirsiniz.

Elektrik Kesintisine Dikkat

Dört saatten fazla süren elektrik kesintileri buzlukta gıdaların çözülmesine yol açacaktır. Özellikle dolaptaki etler çözülürse kanı akabilir. Kan lekesi ise bekledikçe inanılmaz şekilde pis kokuya sebep olur. Bu yüzden elektrik kesintisi halinde mutlaka dolabınızı kontrol etmelisiniz.

Dolaba Doğal Koku Giderici Koyun

Buzdolabında koku oluşumunu engellemek için pek çok doğal yöntem mevcuttur. Karbonat veya kahve çekirdekleri kötü kokuları önlemekte oldukça faydalıdır. Üstelik bu ürünler her evde olan şeylerdir. Eğer dolabınızda sürekli olarak hoş koku olsun istiyorsanız vanilya özütü yağını dolabınızda bulundurmalısınız.

Koku Engelleyici Kartuşları Temizleyin

Buzdolaplarında oluşacak kötü kokuları önlemek için koku giderici kartuşlar yer alır. Ancak bu kartuşlar da zamanla kirlenebilir ve işlevini yerine getiremez. Kartuşu çıkarak ılık suyla yıkamanız mümkündür. Hatta deterjanlı ılık suya koyarak en az 4 saat bekletebilirsiniz. Kartuşu yerine takmadan önce tamamen kuruduğundan emin olmalısınız. Bunun için dışarıda 8 saat beklettikten sonra takmalısınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir