,

Buzdolabının Elektrik Tasarrufu Etmesi İçin Ne Yapmalı

Tasarruf etmek günümüzde en önemli konulardan biri haline gelmiştir. Bütçe planlaması hem bireysel hem de kurumsal önem taşıdığından bazı önlemler alınabilir.

 

Buzdolabından Elektrik Tasarrufu

 Buzdolabından elektrik tasarrufu etmek, sürekli çalışan bu beyaz eşya için önem taşır.devamlı elektrik tüketimine devam etmesi beraberinde bu cihazdan tasarruf edilmesini de mümkün kılmaktadır.  Bazı ayarlamalar yaparak siz de aylık faturanızda düzenli olarak düşüş sağlayabilirsiniz.

Soğuk Bir Alana Yerleştirin

Buzdolabının yerleşim alanı tasarruf için önem taşır. Dolapların etrafında soğumasını zorlaştıran herhangi bir durum ya da eşya olmamalıdır. Örneğin güneş gören bir yere konmamalı, fırın kenarından uzak tutulmalı, radyatöre yakın olmamalıdır. Yani soğuması sırasında çok elektrik arcayacağı için bunu zorlaştıran durumları yok etmek gerekir. Bu şekilde otomatik şekilde fazla bir enerji harcamasının önü kesilecektir.

 Duvara Tam Dayamayın

Buzdolaplarından elektrik tasarrufu yapmak için duvara tam dayanmamasını sağlamak gerekir. Arada mesafe olması 10 cm civarında bir boşluk olması gerekir. Bunun da nedeni arka bölümden havayı rahat şekilde dağıtması ve soğutmanın da bu şekilde eşit olabilmesidir.

 Kişi Sayısına Göre Dolap

Birçok kişi ihtiyacından çok daha büyük bir dolap aldığı için gereksiz yere elektrik faturasını yüksek ödeyebilmektedir. İki 3 kişi için ortalama buz dolapları idealdir. Geniş ve büyük boy dolaplar da kalabalık aileler için ideal olabilir.

Dolaba Sıcak Yemek Koymayın

Sıcak yemek buzdolabının dengesini olumsuz yönde etkiler ve soğutma yaparken daha uzun süre çalışmasına neden olur. Ayrıca bu şekilde besinin ani sıcaklık değişimi nedeniyle zarar görmesi de engellenir. Ilık ya da soğumaya yakın şekilde dolaba konmalıdır.

Kapıyı Sık Açmayın

Buzdolabınını az elektrik yakması için kapı açma kapama sıklığının az olması gerekir. Aksi halde her açıp kapamada güç tüketimi artacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir