,

Çamaşır Makinesi Neden Ses Yapar?

Çamaşır makineleri sesli olarak çalışan cihazlar olsa da bazen çamaşır makinesinden çok ses gelmesi ya da tuhaf sesler gelmesi mümkündür. Bu durum genellikle bir arıza göstergesidir.

Çamaşır makinesinde sık sık arıza yaşamamak için ihtiyaçlarınıza uygun, kaliteli bir makine almalısınız. Makinenizi talimatlara uygun şekilde kullanmaya da özen göstermelisiniz. Ancak yine de uzun vadede eskiyen makinenin arıza vermesi olağandır. Çamaşır makinesinden tuhaf sesler çıkması da bu arızalardan biridir. Çamaşır makinesinden ses gelmesi çamaşır yıkamanızı zorlaştıran rahatsız edici bir durumdur.

Çamaşır Makinesinden Neden Ses Gelir?

Makinenizden gelen rutin sesleri bilmelisiniz ki gelen sesin tuhaf olduğunu anlayabilesiniz. Makinenizden gelen sesin olağandışı olduğunu düşünüyorsanız pek çok sebebi olabilir.

+ İlk olarak makinenizin içinde ses çıkarması muhtemel bozuk para, düğme, fermuar gibi şeylerin olup olmadığına bakmalısınız. Bunlardan ses gelmesi muhtemel ve normaldir.

+ Çamaşır makinelerinde yaşanan sarsıntıyı minimuma indirmek için iki adet amortisör kullanılır. Eğer amortisör arıza yaparsa makineniz çok sarsıntı yapacak ve haliyle ses çıkaracaktır.

+ Çamaşır makinesinin kazan rulmanında yaşanan arıza da çok ses çıkmasına sebep olur. Bu arıza için mutlaka bir servisi aramak gerekir.

+ Çamaşır makinesinde kirli suları dışarı atmak için pompa motoru vardır. Pompa motoru eskidiği zaman makine ses çıkarmaya başlayacaktır. Böyle bir durum söz konusu ise servisi çağırarak parça değişimi yaptırabilirsiniz.

+ Makinenin çalışırken ses çıkarması bir sebebi ise yerinin sağlam olmamasıdır. Makinenin 4 ayağı da aynı ayarda değilse, aksayan makine çok sesli olarak çalışacaktır.

+ Çamaşır makinesinde motor ve kazan kasnağını birleştiren bir kayış yer alır. Bu kayış zamanla eskidiği için esneyebilir.

Kayışın gevşemesi ise yıkama sıkma sırasında sese sebep olabilir. Bu veya daha fazla problemi okumak için takipte kalınız…

1 cevap
  1. Snyklmz
    Snyklmz says:

    Merhaba bizim Bosch çamaşır makinemiz var alalı 4 yıl oldu durulama yaparken bi süre sonra makine durup ötüyor pomp.bloke ltf.temiz diye bu neden kaynaklı olabilir aşağıyı açtık bozuk para yün olsun hiçbir şey çıkmadı makinenin alt kısmındaki vidaları sökelim dedik kapağı bi türlü açamadık servisi aradık makine kendini kitlemiştir dedi sırf para tuzağı hiçbir şey yapmasalar bile bakmak için 40 lira alıp gidecekler bizde halledişecek bişeyse kendimiz halledelim dedik bu neden kaynaklı olabilir.makine güzel sıkma yapmıyor

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir