Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür

Doğalgaz faturası birçok ev  ve iş yeri sakini için tuzlu olabilmektedir. Soğuk havalarda bir açıdan zorunlu olan bu faturaları bazı önlemler alarak düşürmek mümkün.

 

Sıcaklığı Bir Derece Düşürün

Belki fark etmiyor gibi görünebilir ancak oda sıcaklığını bir derece düşürmek, bir yandan dengeyi bozmazken diğer yandan % 10 tasarruf etmenizi sağlar. Yani aynı sıcaklıkta daha az para ödemiş olursunuz. Bunun ayarlamasını isteğe göre daha da düşürebilirsiniz. Örneğin 24 dereceden 23 dereceye düşürmek fark hissettirmeyecektir. Kombi tasarrufu yapmak için ayrıca sürekli açma kapama yapmak yerine sabit ve düşük ayarda çalışma olması daha az enerji harcanmasını sağlayacaktır.

 Dışarıdan Hava Girişini Engelleyin

Birçok mekanın iç kısmı dışarıdan gelen havayı tam engelleyemediği için havanın tam ısınamamasına neden olmaktadır. Bu nedenle basit bir uygulama ile sıcaklığı dengede tutmak mümkündür. Dışarıdan hava girişini engellemek için cam ve kapıların kenarlarına izolasyon bantları yerleştirebilirsiniz. Bu bantlar marketlerde de olan çok ucuz ürünlerdir ve bunu kullanarak % 70 civarında ısı tasarrufu yapmak mümkündür.

Peteklerin Üzerini Boş Bırakın

Doğalgaz radyatörlerinin üzeri dolu olduğu zaman sıcaklığı her yere eşit dağıtmaz. Yani engellenme durumu olur. Bu nedenle boş bırakılması, petek etrafında uzun perde, mobilya benzeri eşyalar olmaması önemlidir.

 Peteklere Rutin Bakım Yaptırın

Doğalgaz tasarrufu yapmak için en önemli maddelerden biri de petek bakımı yaptırmaktır. Petekler bir süre sonra kireçlenir ve her yere eşit şekilde ısı dağıtmaz. Bu nedenle  senede iki kere bakım olmalı, hava ve pis su çıkarılmalıdır.

Yatarken Panjurları Kapatın

Gece saatlerinde panjur ya da perdelerin kapalı olmasına önem verin. Bu şekilde dışarıdan gelen soğuk havanın kesilmesini ve doğalgaz faturasının az gelmesini sağlamak mümkündür. Ayrıca içerideki hava da dışarı çıkamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir