,

Doğalgazsız Kombi İcadı  Türk Mucit Tarafından Yapıldı

Doğalgazsız şekilde çalışan kombi icat edildi. Türk mucit Bülent Çakı, özellikle kış aylarında faturaları yükselten doğalgaz için alternatif sunuyor.

Evlerde Önemli Tasarruf

Doğalgazsız kobi icadı,  aile bütçesinde önemli bir tasarruf kaynağı oluyor. Rakamlarla ifade edilirse 750 liralık bir doğalgaz faturasını 150 liraya kadar düşürmesi bekleniyor. Özellikle kış dönemlerinde sıkça kullanılan doğalgaz için bu geliştirilen yeni icat, eğer yaygınlaşırse önemli bir katkı sağlamış olacak.

Fiyatı Uygun

Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan bir iş yerinde icat edilen doğalgazsız kombi  birçok kişinin para açısından önemli tasarruf etmesini sağlayacak. Üstelik bu yeni icadın fiyatı yaygın kombilerle aynı ve bu da kullanımın daha avantajlı olmasını sağlıyor. Ayrıca bu şekilde kullanımın birçok pratik faydası da var. Örneğin baca gazı zehirlenmelerinin önüne geçilmiş oluyor. Doğalgazsız çalışan kombi  WTT ismini almış durumda ve 5 aya kadar patentinin alınması bekleniyor.

Doğalgazsız Kombi Nasıl Çalışıyor?

Doğalgazsız kombi çalışma şekli ise temelde ısının dönüştürüleceği bir cihazla gerçekleşmesi. Yani elektrik ısı dönüşümünü sağlayacak cihaz için kullanılıyor ve herhangi bir fosil yakıt kullanılmadan yeşil enerji ile çalışabilen bir cihaz söz konusu. Tüketimiyle ilgili de örneklerle açıklama yapılırsa 100 metrekarelik bir evde yaklaşık 400 lira civarında doğalgaz tüketimi oluyor ve yalıtımsız evlerde bu harcama 650 liraya kadr yükselebilir.  Ancak doğalgazsız kombi çalıştırıldığı zaman 50 derecede bile olsa en çok 150 lira tüketim yapar. Aradaki farka neden olan durum ise kombilerin devir daim pompasının elektrikle çalışması ve kış aylarında elektrik faturasına ekleme olması. Diğer yandan bu yeni cihazla beraber maliyet ayda 150 lira kadar olacak. Bu yeni icadı yurt dışına da gönderen icat sahibi Türkiye’de birçok ilde bayilik vermeyi hedeflemekte.  Şu an için üretilen toplam ürün 20 adet ve seri üretime geçilmesi için de çalışmalar devam ediyor.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir