Su Faturalarında Kontrol Sürecinde Ne Yapmalı

Su faturasında kontrol süreci gündeme geldi ve yeni düzenlemelerle su kullanıcılarının bazı değişikliklere karşılaşacağı biliniyor.

Fiyatlar Düzenli Artacak

Su kullanımını kontrol altına almak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzenli fiyat artışına gidileceğini söyledi. Bakanlık tarafından hazırlanan kılavuza göre su faturaları düzenli olarak artacak ve kadameli şekilde kontrolün sağlanması gerçekleşecek. Ancak bu artış için de bir alt limit belirlendi ve her gün 130 litreden daha çok su tüketen ev ve iş yerlerinde bunun kademeli artması sağlanacak.

Tasarruflu Musluklar Da Gündemde

Bakanlık bünyesinde yer alan ve yakın dönemde duyurulan kılavuz açıklamalarına göre TOKİ  binaları ve müteahhitlerin yapacağı yeni yerlerde tasarruflu musluklar gündeme getirilecek. Rezervuar da kullanımının hedeflendiği bu uygulamada  su tüketiminin sınırlandırılması ve özellikle su kaynağı kıtlığının olduğu yerlerde su tasarrufu  hedeflenmektedir.

Bakanlığın Önerileri Neler

Yeni yapılması düzenlenen su kontrol uygulamaları ile birtakım işlemler öneriliyor:

  • Yeni yapılacak olan tüm binalarda TOKİ binaları da dahil olmak üzere su tasarruflu rezervuarlar ve  musluk kullanımının yaygınlaşması
  • Günlük bir kişinin 130 litreden daha fazla su tükettiği yerlerde aşamalı şekilde su faturasının artırılması ve bu şekilde azaltılmasının sağlanması
  • Su tüketiminin yoğun şekilde görüldüğü alanlarda konut ve iş yerlerinin tespiti ile su tasarrufu yapmak için bazı önlemler alınmalı.
  • Bir yapı içerisindeki su tesisatında kaçak olan bölümlerin tespiti ve onarımının yapılması

Faturaların Çok Gelmemesi İçin Yapılacaklar

Su faturasının çok gelmemesi için  gizli su kaçaklarının tespit edilmesi önemlidir. Muslukları kapattıktan sonra su sayacının okunması ile bu yapılabilir. Ayrıca sızıntı varsa ve bunu kontrol etmek istiyorsanız rezervuara birkaç damla boyalı su eklenir ve rengin görülmesi birkaç dakika sonra tuvalette de söz konusuysa sızıntı varlığına işaret edecektir. Bunun tamir edilmesi gerekir. Ayrıca su tasarrufu için duş yaparken su kapatılmalı, duş başlığı da tasarruflu seçilmelidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir